تبلیغات

ورود

پر بازدیدترین اخبار

آخرین خبرها

مطالب مرتبط

سه هنرمند ایرانی به رای قاضی مقیسه در پرونده‌ای با عنوان "همکاری هنری" در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم شدند. اتهام آنان که در حوزه موسیقی و سینما فعالیت دارند "توهین به مقدسات" و "تبلیغ علیه نظام" عنوان شده است.

Justiz Gebäude in Tehran Iran

کمپین بین‌المللی حقوق بشر به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که سه هنرمند ایرانی به نام​های یوسف عمادی و مهدی و حسین رجبیان به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم شده​اند.

پیش از این برخی رسانه​های ایرانی فعال در خارج از کشور همزمان با انشتار خبر آزادی یغما گلرویی، شاعر ایرانی، خبر محکومیت این عده را منتشر کرده بودند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر هم اینک به نقل از یک منبع مطلع و نزدیک به این اشخاص، صدور چنین حکمی را تائید کرده است.

دادگاه انقلاب تهران هر یک از این هنرمندان را به اتهام "توهین به مقدسات" به ۵ سال زندان و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان محکوم کرده است.

در صورت تائید حکم در دادگاه تجدید نظر که قرار است دی ماه به ریاست قاضی بابایی برگزار شود، مدت ۶ سال حبس در انتظار این هنرمندان خواهد بود. در حکم مزبور علاوه بر مجازات زندان، حکم ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی هم برای هر نفر صادر شده است.

پیش از این پایگاه اینترنتی "کلمه" از بازداشت یک خانم با نام "آزاده س" در همدان در ارتباط با این پرونده، یک هفته پس از بازداشت این سه نفر و انتقال او به بخش زنان زندان اوین خبر داده بود. در حکم صادر شده از سوی دادگاه اما اشاره‌ای به "آزاده س" نشده است.

 

به گفته منبع مطلع به این عده، هر سه این هنرمندان با پرونده‌ای تحت عنوان "همکاری هنری" و در مدت ۱۵ دقیقه در یک جلسه دادگاه محاکمه و محکوم شده‌اند.

مهدی رجبیان به همراه برادرش حسین رجبیان و یوسف عمادی مهرماه سال ۹۲ توسط نیروهای سپاه پاسداران در استودیو و دفتر کارشان بازداشت شده بودند.

رئیس جمهور در جمع هنرمندان

رئیس جمهور در جمع هنرمندان

آنان پس از بازداشت به سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران منتقل شدند و اندکی بعد با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شدند.

حسین رجبیان علاوه بر همکاری با برادرش در گرداندن سایت "برگ موزیک" کمی پیش از بازداشت نخستین فیلمش را تولید کرده بود.

مهدی رجبیان نوازنده سه تار، گرافیست و مدیر پایگاه اینترنتی "برگ موزیک" است.

او در زمان دستگیری در حال ضبط پروژه‌ای پژوهشی به عنوان "تاریخ ایران به روایت سه تار" بوده است. این پایگاه اینترنتی به تولید، معرفی و انتشار موسیقی​های زیر زمینی ایران می‌پرداخته و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، فیلتر شده بود.

پایگاه اینترنتی کلمه گفته بود که این هنرمندان در مدت بازداشت در زندان اوین، برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته بودند.

 

در ماه​های گذشته دادگاه انقلاب برای تنی چند از هنرمندان ایرانی اقدام به صدور احکام سنگین کرده بود. فاطمه اختصاری و مهد موسوی چندی پیش به اتهام توهین به مقدسات و به دلیل دیدگاه انتقادی در اشعارشان به ترتیب به ۹ سال و شش ماه زندان و ۹۹ ضربه شلاق و ۱۱ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

یغما گلرویی دیگر شاعر ایرانی بود که دو هفته گذشته بازداشت و اندکی بعد آزاد شد. کیوان کریمی فیلمساز ایرانی هم مهرماه سال ۱۳۹۴ با اتهاماتی مانند "توهین به مقدسات" به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری در زمان رقابت​های انتخاباتی وعده باز کردن فضای سیاسی و فرهنگی، و "امنیتی‌زدایی" از فضای حاکم بر ایران را داده بود. او پیش از انتخابات در توجیه ضرورت تغییر فضا گفته بود: «فضا باز شود به ضرر کسی نخواهد بود.»

dw.com

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی بازخوانی کپچا
Template Design:Joomla Group