تبلیغات

ورود

پر بازدیدترین اخبار

آخرین خبرها

مطالب مرتبط

به گفته رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری در نهاد ریاست جمهوری، در هیچ‌یک از دولت‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷ به اندازه دو دولت نهم و دهم تخلف مالی رخ نداده است. محمود احمدی‌نژاد دولت خود را "پاکدست‌ترین دولت" می‌داند.

محمد اشرفی اصفهانی

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) روز دوشنبه (۵ مرداد/ ۲۷ ژوئیه) مصاحبه‌ای با محمد اشرفی اصفهانی، رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری در نهاد ریاست جمهوری درباره تخلفات مالی مسئولان دو دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر کرد.

اشرفی اصفهانی در این مصاحبه به صراحت گفته است که در هیچ‌یک از دولت‌های تاریخ جمهوری اسلامی به اندازه دو دولت نهم و دهم تخلف و سوءاستفاده مالی رخ نداده است.

وی بستر این تخلفات را تحریم‌های گسترده‌ای دانسته که در زمان محمود احمدی‌نژاد علیه ایران وضع شدند و در نتیجه "دولت راهی جز دور زدن تحریم‌ها نداشته است". این امر بستر لازم را برای سوءاستفاده‌های بزرگ فراهم کرده است.

به گفته این مقام مسئول بیش از ۸۰۰ پرونده برای رسیدگی از سازمان بازرسی کل کشور به هیات تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری ارسال شده است. از این میان به ۲۰۰ پرونده رسیدگی شده که برای نیمی از آنها حکم برائت صادر شده و برای نیمی دیگر احکام دیگر صادر شده است: «در برخی موارد، پرونده‌های سوءاستفاده مالی در دست ماست که فرد خود را قبل از رسیدگی، بازنشسته کرده و ما حق ورود به پرونده‌های افراد بازنشسته را نداریم و در نهایت قوه قضاییه آن‌ها را رسیدگی می‌کند.»

اشرفی اصفهانی تصریح کرد که از روند رسیدگی به پرونده‌هایی که به قوه قضائیه ارسال شده‌اند اطلاعی ندارد. در مورد پرونده حمید بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد، نیز این مقام مسئول تصریح کرد که کسی جز مسئولان قوه قضائيه از محتوای پرونده اطلاعی ندارد و هر زمان که رسیدگی کامل شود خود قوه قضائیه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

استقبال جهانگیری از شکایت احمدی‌نژاد

در پی افشای تخلفات مالی و طرح شکایت و اتهام علیه مسئولان دولت‌های نهم و دهم، سایت‌های خبری نزدیک به محمود احمدی‌نژاد اعلام کردند که او از معاون اول حسن روحانی شکایت کرده است.

دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری نیز اعلام کرد که از طرح شکایت احمدی‌نژاد استقبال می‌کند. در بیانیه رسمی دفتر اسحاق جهانگیری که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آن را منتشر کرده، آمده است: «از طرح شکایت آقای احمدی‌نژاد در دستگاه قضایی استقبال نموده و مستندات تخلفات و سوءمدیریت‌های آقای احمدی‌نژاد را به مرجع قضایی تسلیم خواهیم کرد.»

روز گذشته (یکشنبه) وکیل احمدی‌نژاد اعلام کرد که موکلش به اتهام "افترا و نشر اکاذیب" از اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی شکایت کرده است. به گفته عادل حیدری، اسحاق جهانگیری "بیشترین اتهامات را به دولت‌های نهم و دهم وارد کرده"، و از همین‌رو شکایتی مبنی بر "افترا و نشر اکاذیب" علیه او تنظیم و به دستگاه قضایی ارائه شده است.

ظاهرا مسئولان دولت روحانی قصد دارند از این فرصت استفاده کرده و جزئیات بیشتری از تخلفات مالی و اداری دو دولت احمدی‌نژاد را افشا کنند.

 

DW.COM

Template Design:Joomla Group