تبلیغات

ورود

پر بازدیدترین اخبار

آخرین خبرها

مطالب مرتبط

پس از رانده شدن داعش از موصل چه بر سر این شهر خواهد آمد؟

 

این سوالی است که اذهان را به خود مشغول کرده است. آوارگان

 

شهر به بازگشت دوباره به خانه‌هایشان فکر می‌کنند، اما

 

دیگران طرح‌هایی سیاسی دارند.

Irakischer Ort Bartella vom IS befreit (Picture-Alliance/dpa/J. Kuhlmann)

سربازان عراقی جاده را مسدود کرده‌اند و تنها نیروهای امنیتی اجازه رفت و آمد دارند. پشت پاسگاه‌های بازرسی، ابری از دود بر فراز روستاهای اطراف موصل دیده می‌شود.

شماری از مردان محلی با کنجکاوی، به عملیات بازپس گیری موصل در دوردست می‌نگرند. آنها اهالی روستاهای اطراف هستند که دو سال قبل از دست تروریست‌های داعش فرار کرده‌اند. یکی از آنها می‌گوید: «ارتش از ما خواسته که مراقب باشیم، چون در تونل‌ها و گودال‌ها ممکن است داعشی‌ها مخفی شده باشند.»

آنها در عین حال گلایه می‌کنند که کسی چیزی در مورد زمان آزادسازی روستاهایشان نمی‌گوید. آینده هنوز برایشان روشن نیست و نمی‌دانند کی و تحت چه شرایطی می‌توان دوباره به محل زندگی سابق برگشت.

خودگردانی نینوا؛ الگوبرداری از اقلیم کردستان

برخی محافل سیاسی عراق اما طرح‌هایی برای موصل در سر دارند؛ از جمله اثیل النجیفی، استاندار سابق نینوا.

موصل مرکز استان نینواست و النجفی در سال ۲۰۱۴ جزء کسانی بود که پیش از تصرف شهر به اقلیم کردستان گریخت. حکومت خودمختار کردستان عراق صاحب پارلمان، دولت و ساختارهای امنیتی جداگانه‌ای است. النجیفی اکنون می‌خواهد برای بازسازی نینوا در فردای پس از رانده شدن داعش، الگویی مشابه اقلیم کردستان را پیاده کند.

به اعتقاد او نینوا باید بخشی از عراق بماند و به قانون اساسی این کشور ملتزم باشد، اما خودمختاری به دست آورد. این سیاستمدار عراقی در این باره می‌گوید: «ما به چند منطقه خودگردان و مجزا از یکدیگر نیاز داریم که به بخش‌های مختلفی چون سنجار یا تل عفر تقسیم شده باشند؛ پیش از همه برای در نظر گرفتن خواست طوایف، اقلیت‌های قومی و مذهبی.» 

النجیفی رویکرد عرب‌های سنی در آغاز ورود داعش به موصل را یادآوری می‌کند و این که آنها در واکنش به تبعیض‌های دولت مرکزی شیعه، پشتیبان داعش شدند. او می‌گوید لازم است با این تجربه، قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی در عراق را از نظر سیاسی تقویت کرد.

dw.com

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی بازخوانی کپچا
Template Design:Joomla Group