تبلیغات

ورود

پر بازدیدترین اخبار

آخرین خبرها

مطالب مرتبط

مقام‌های اطلاعاتی عراق و آمریکا می‌گویند سه شهروند آمریکایی که هفته گذشته در بغداد ناپدید شدند، توسط شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران ربوده شده‌اند. آمریکایی‌ها احتمال مشارکت ایران در این آدم‌ربایی را منتفی می‌دانند.

 

 

 

 

هفته گذشته خبر ناپدید شدن سه شهروند آمریکایی در بغداد در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد و حالا در روز سه‌شنبه (۲۹ دی، ۱۹ ژانویه) دو مقام اطلاعاتی آمریکایی و عراقی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته‌اند که این افراد در اسارت گروهی از شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران‌اند.

به گزارش رویترز، منابع امنیتی عراق گفته‌اند که مردان مسلح ناشناس روز جمعه هفته گذشته این سه شهروند آمریکایی را از یک منزل مسکونی در منطقه موسوم به «دوره» در بغداد ربودند. این سه نفر نخستین گروه از شهروندان آمریکایی هستند که از زمان خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱ در این کشور ربوده شده‌اند.

منابع آمریکایی تاکید کرده‌اند که هیچ نشانه‌ای از مشارکت مقام‌های ایرانی در این آدم‌ربایی نیافته‌اند و به این که ممکن است آنها در جایی در ایران در اسارت باشند باور ندارند. یکی از منابع عراقی به رویترز گفته است: «آنها به خاطر آمریکایی بودنشان ربوده شده‌اند، نه به دلایل شخصی یا مالی.»

این سه نفر از کارکنان یک کمپانی کوچک‌اند که پیمان‌کار کمپانی عظیم «جنرال داینمیکس» است و قراردادی با ارتش آمریکا دارد. پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بوده که شبه‌نظامیان شیعه این گروگان‌ها را به شهرک شیعه‌نشین صدر منتقل کرده‌اند.

هزینه‌های حذف شبه‌نظامیان شیعه از معادلات

هشام الهاشمی، تحلیلگر مستقر در بغداد که از مشاوران دولت عراق است، در گفت‌وگو با رویترز گفته است که «ربودن این شهروندان آمریکایی احتمالا با هدف تحقیر و تضعیف دولت نخست‌وزیر حیدر عبادی انجام شده، چرا که او قصد دارد روابط عراق را با قدرت‌های رقیب مستقر در این کشور، یعنی ایران و آمریکا متعادل کند.»

به گفته هشام الهاشمی: «شبه‌نظامیان از موفقیت ارتش عراق در بازپس‌گیری رمادی از دست نیروهای داعش که با مشارکت و همکاری ائتلاف تحت رهبری آمریکا حاصل شد، خشمگین‌اند» چون دولت در این زمینه از آنها تقاضای کمک و همکاری نکرده است.

در نبرد برای بازپس‌گیری رمادی از دست تروریست‌های دولت اسلامی (داعش)، شبه‌نظامیان شیعه از معادلات کنار گذاشته شدند، چون این احتمال وجود داشت که با مشارکت آنها تنش‌های فرقه‌ای در این شهر که اکثریت جمعیتش سنی‌مذهب‌اند بالا بگیرد.

 

دولت عراق پس از کسب این پیروزی که با کمک نیروهای ائتلاف به دست آمد، آن را به عنوان گواهی از ظهور مجدد و موفق ارتش این کشور در رسانه‌ها تبلیغ کرد؛ مساله‌ای که به اعتقاد ناظران، شبه‌نظامیان شیعه را تحریک به انتقام‌جویی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا روز یک‌شنبه هفته جاری بدون تایید ربوده شدن این سه شهروند، اعلام کرد که در حال همکاری با دولت عراق است تا یافتن آنها تسریع شود. جان کربی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «تصویر ما از آنچه که رخ داده به تدریج در حال روشن‌تر شدن است.»

کربی همچنین گفت که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، مساله ربوده شدن این شهروندان آمریکایی به دست شبه‌نظامیان شیعه را مطرح کرده است، اما جزئیات بیشتری درباره گفت‌وگو بر سر این مساله ارائه نکرد.

dw.com

 

Template Design:Joomla Group