تبلیغات

ورود

پر بازدیدترین اخبار

آخرین خبرها

مطالب مرتبط

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آخرین سخنرانی سالانه خود را در کنگره ایراد کرد. او همه حرف و حدیث‌هایی را که درباره "افول قدرت اقتصادی و نظامی آمریکا" مطرح می‌شود، رد کرد و گفت آمریکا در حال حاضر قوی‌ترین کشور جهان است.

 

 

 

 

 

اراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آخرین سخنرانی سالانه خود را در کنگره آمریکا ایراد کرد.

او در کنگره و خطاب به مردم آمریکا گفت: «در این سخنرانی نمی‌خواهم تنها درباره یک سال آینده صحبت کنم، بلکه می‌خواهم درباره آینده‌ای صحبت کنم که می‌خواهیم داشته باشیم؛ فرصت‌ها و امنیتی که برای خانواده‌هایمان می‌خواهیم، درباره یک استاندارد زندگی رو به افزایش و کره خاکی صلح‌آمیز و پایدار برای فرزندان‌مان.»

رئیس جمهور آمریکا افزود، "ما می‌توانیم به همه این خواست‌ها برسیم، اما چنین چیزی تنها زمانی اتفاق می‌افتد که باهم و متحد باشیم."

اوباما درباره وضعیت اقتصادی آمریکا گفت، در حال حاضر ایالت متحده آمریکا "قوی‌ترین و پایدارترین اقتصاد جهان" را دارد. او همه حرف و حدیث‌هایی را که درباره "افول قدرت اقتصادی و نظامی آمریکا" مطرح می‌شود "خیالات" خواند و رد کرد. اوباما گفت: «ایالات متحده آمریکا در حال حاضر قوی‌ترین کشور و ملت جهان است.»

اوباما افزود، بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوره‌ای که او رئیس جمهور بوده، جایگاه آمریکا در جهان بهتر شده است. او گفت: «هزینه ارتش آمریکا از مجموع هزینه‌های نظامی هشت کشور برتر جهان بیشتر است و ارتش آمریکا قدرتمندترین نیروی نظامی در طول تاریخ جهان است.» به گفته اوباما، "هیچ کشوری یارای حمله به آمریکا و هم‌پیمانانش را ندارد، زیرا آنها می‌دانند که نابود خواهند شد."

دوران خطرناک برای جهان

اوباما در ادامه سخنرانی خود مراقبت از امنیت مردم آمریکا و از میان بردن شبکه‌های تروریستی را اولویت شماره یک خواند و گفت شبکه‌های تروریستی القاعده و داعش، "تهدیدی مستقیم" برای آمریکا و جهان هستند. او گفت اگر کنگره درباره جنگ علیه تروریسم مصمم است، باید اجازه دهد که از نیروی نظامی علیه گروه "دولت اسلامی" استفاده شود.

با این‌حال اوباما تاکید کرد که نیروهای آمریکایی بدون اقدام کنگره نیز با داعش مبارزه خواهند کرد و به این گروه "همان درسی را خواهد داد که پیش از این به القاعده و رهبر آن اسامه بن‌لادن داده است."

رئیس جمهور آمریکا دوره کنونی را "دورانی خطرناک" نامید. او گفت به عنوان فردی که اشراف اطلاعاتی دارد، بر این نظر است که جهان امروز دوران خطرناکی را سپری می‌کند.

به گفته رئیس جمهور آمریکا، جهان امروزی نه از سوی "قدرت‌های بزرگ شیطانی" بلکه از سوی رژیم‌های درحال شکست تهدید می‌شود. خاورمیانه در مسیر و روند گذاری قرار گرفته که یک نسل طول خواهد کشید. اقتصاد چین در حال تغییر است و نظام بین‌المللی که پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شده با واقعیت‌های جدیدی روبروست و باید بازسازی شود.

اوباما تاکید کرد سیاست خارجی امریکا باید بر تهدیدهای ناشی از گروه "دولت اسلامی" و القاعده متمرکز باشد، اما همه تهدیدها ناشی از این گروه‌ها نیست.

او گفت، ناامنی و بی‌ثباتی در بسیاری از نقاط و کشورهای جهان برای چند دهه ادامه خواهد داشت. برخی از این کشورها مکان امنی برای شبکه‌های تروریستی هستند و برخی دیگر محلی برای مناقشات قومی و مقصدی برای پناهجویان می‌شوند.

اوباما افزود، برای مقابله با این مشکلات جهان از ما پاسخ و راه‌حل می‌خواهد.

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر تاکید کرد که در رویارویی با مسائل جهانی یکجانبه عمل نخواهد کرد و سیاست‌های خود را با سایر کشورها هماهنگ خواهد کرد. او گفت آمریکا برای حل مشکلاتی نظیر بحران سوریه از چنین رویکردی پیروی می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا در مورد حل‌وفصل مناقشه‌ی هسته‌ای با ایران گفت: «ما ائتلافی جهانی توأم با تحریم‌ها و دیپلماسی اصولی ایجاد کردیم تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم.»

اوباما افزود: «ایران در برنامه هسته‌ای خود عقب‌نشینی کرده و ذخایر اورانیوم خود را خارج کرده است.»

دوره ریاست جمهوری باراک اوباما روزهای آغازین سال ۲۰۱۷ پایان می‌یابد.

dw.com

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی بازخوانی کپچا
Template Design:Joomla Group